наші весілляівентиконтакти
25 Серпня 2017
Координація весілля

Кажуть, що розписка та штамп у паспорті – для людей, обручки – для серця, а вінчання – для душі. Тому багато весільних пар не обмежуються церемонією реєстрації одруження і прагнуть поєднатися ще й перед лицем Бога. Вінчання в храмі для наречених – не просто питання традиції. Це справді душевна потреба започаткувати свою сім’ю в місці, де панує віра не тільки у Бога – уособлення всього найкращого в світі, але й у можливості людини досягти Високого Ідеалу у своєму повсякденному житті.

Львів – місто багатоконфесійне, проте у всіх його християнських церквах, соборах та костелах звучать одні й ті ж слова: «Любіть ближнього свого як самого себе. Повертайтесь до Добра. Одвертайтесь від Зла». І вінчання у храмі – це нагода торкнутись первозданної чистоти та прийняти в свої душі іскру таких бажаних у майбутній сім’ї Миру, Любові, Добра. Саме від неї подружжя запалить і десятиліттями дбайливо підтримуватиме вогнище родинного Щастя.

Оскільки обряд вінчання в церкві – це укладення шлюбу перед лицем Бога, то наречені, які вступають у церковний шлюб, мають бажати його щиро і всією душею. Вони повинні сповна усвідомлювати свій намір все життя прожити один з одним в любові та злагоді. Саме тому хочеться застерегти від вінчання тих, хто хоче організувати його собі тільки за велінням моди чи через величну красу обряду, яка додасть неординарності до весільного фільму. Якщо ви не достатньо вірите у можливість Вселенського Добра, якщо легковажно ставитеся до «шлюбу на небесах», а підкоряєтесь тільки душевному пориву бути в тренді, то зупиніться й подумайте. У вас є багато часу, адже не обов’язково вінчатися в день весілля. Обряд може бути проведений у будь-який час – навіть для подружніх пар зі стажем.

Тут не зайве сказати, що визнати недійсним церковний шлюб дещо складніше, ніж розірвати офіційний. Чому? Справа в тому, що визнання недійсним шлюбу, укладеного перед Богом, під силу тільки священикам вищого ступеню священства. Тому доведеться йти не в церкву, а безпосередньо до вищого священичого чину всієї єпархії. Невідомо, скільки буде тривати розгляд справи, бо за церковними законами для визнання шлюбу недійсним потрібні значно поважніші причини, аніж просто «ми не зійшлися характерами» чи «я покохала іншого».

Додамо також, що й оформити шлюб в РАЦСі значно простіше, ніж перед лицем Бога. Обряд вінчання складається із багатьох дій та ритуалів, які очищають душі наречених, готують до вступу в шлюб і нарешті скріпляють їх у вічному союзі. Тому, перш ніж вирішитися на шлюб у церкві, любі молодята, вам варто знати про всі умови успішного проходження цього квесту. Так-так, бо підготовка до вінчання справді нагадує, не побоїмося цього модерного слова, квест - послідовне виконання заздалегідь підготовлених завдань.

Команда весільної агенції «Два Серця» вирішила допомогти вам і ознайомити з основними моментами та тонкощами квесту «Вінчання».

Завдання 1. Виберіть церкву. Одразу даємо підказку.

4 основні моменти, які слід врахувати, вибираючи церкву для вінчання

Якщо наречений і наречена належать до різних конфесій християнства, то в більшості випадків потрібен перехід одного з них в церкву іншого або отримання спеціального дозволу від правлячого архієрея. Таїнство шлюбу передбачає єдиновірство людей, які повторюють за священиком шлюбні обітниці перед вівтарем.

Немає особливої ​​різниці - вінчатися в невеликому парафіяльному храмі чи в кафедральному соборі. Але в тих випадках, коли наречений і наречена справді є глибоко віруючими людьми і відвідують храм, то і для вінчання краще вибирати ту церкву, в яку молоді звикли постійно ходити на служби.

Прийнято, щоб майбутнє подружжя вибирало для здійснення таїнства вінчання той храм, який звикла відвідувати наречена. Але цей момент не є принциповим. Просто нареченим та їх родичам слід прийти щодо цього до спільної згоди.

У тих випадках, коли хтось один з майбутнього подружжя не похрещений раніше; сповідує іншу релігію, відмінну від численних конфесій християнства; заперечує існування божественної сили взагалі, то освятити їх шлюбний союз не погодиться жоден християнський храм. Нареченим спершу потрібно прийти до згоди в питаннях віри і тільки після того вирішуватися на такий важливий крок, яким є церковний шлюб.

Завдання 2. Виберіть дату вінчання.

Підказуємо, коли це можна зробити. Найкращі дні – субота та неділя. Однак слід пам’ятати, що в ці дні хочуть обвінчатися багато пар, і про проведення обряду слід потурбуватися заздалегідь.

При виборі дати вінчання орієнтуйтеся на церковний календар, в якому є цілі періоди та окремі дні, коли вінчання не проводять. До них у Православній та Греко-Католицькій Церквах належать:

 • Різдвяний (або Пилипів) піст (з 28 листопада по 6 січня);
 • Різдвяний цикл свят (з 7 по 20 січня);
 • Напередодні Стрітення (14 лютого);
 • Сиропусний тиждень (7 днів до початку Великого посту);
 • Напередодні Благовіщення (6 квітня);
 • Великий піст (7 тижнів до Великодня);
 • Великодній тиждень;
 • Напередодні Вознесіння (39-й день після Великодня);
 • Напередодні і в день Святої Трійці (49-й і 50-й дні після Великодня);
 • Петрів піст (починається в понеділок через тиждень після Трійці і триває по 11 липня);
 • Успенський піст (з 14 по 27 серпня);
 • Напередодні і в день Усікновення голови Івана Предтечі (10 і 11 вересня);
 • Напередодні Різдва Пресвятої Богородиці (20 вересня);
 • Напередодні і в день Воздвиження Чесного Хреста (26 і 27 вересня);
 • Напередодні Покрови Пресвятої Богородиці (13 жовтня).

Усі дати, пов’язані із Великоднем, рухомі. Про них можна дізнатися із Церковного календаря на той рік, у який ви маєте намір одружитися. Календар Римо-Католицької Церкви відрізняється по датах від календарів Православної та Греко-Католицької Церков. Окрім вище зазначених днів є ще дні посеред тижня, коли вінчання також не проводять. Наприклад, в Православній Церкві – це вівторок, четвер і субота; у Соборі Св. Юра – п’ятниця. Конкретніше про них ви зможете дізнатися безпосередньо у церкві. І ще (тільки для жінок) - у Православній Церкві існує сувора заборона для жінки в дні очищення (жіночі особливі дні) відвідувати церкву, входити в храм і приймати участь у будь-яких Богослужіннях і таїнствах. Отже, нареченій необхідно планувати день весілля з урахуванням свого місячного циклу. У Греко-Католицькій та Римо-Католицькій Церквах жіночі особливі дні не є перешкодою для відвідування церкви, прийняття причастя та проведення шлюбного обряду.

Як бачите, у році не так уже й багато днів для вінчання, а тому, щоб провести в один день церемонії офіційного одруження та вінчання, треба гарненько подумати.

Завдання 3. Підіть в церкву чи собор.

Особиста зустріч зі священиком необхідна для узгодження дати та часу вінчання. Вас також ознайомлять з особливостями підготовки до вінчання та його проведення у вибраному вами храмі. Бо є певні відмінності та нюанси отримання Святої Тайни Подружжя не тільки в Церквах різних конфесій, але й серед храмів одної конфесії.

Коли необхідно звернутися? Бажано за 2-3 місяці до дня весілля. А для попереднього запису - як мінімум за три місяці до дня вінчання. Це пов’язано із необхідністю виголошення оповідей (вільного стану) протягом трьох неділь, проходження передшлюбних наук та підготовки необхідних документів. Та якщо ви забажали обвінчатись у Домініканському соборі, то варто зголоситись не за три місяці, а десь за півроку, бо там може виявитись велика черга. А ось, для прикладу, витяг із «Інформації для наречених, які мають намір прийняти Святу Тайну Подружжя в Архикатедральному Соборі Святого Юра»:

«Для попереднього запису необхідно обом нареченим зі своїми паспортами прийти до канцелярії Cобору Cв. Юра.

Ласкаво просимо приходити до храму у пристойному одязі!!!

Якщо наречені проживають поза межами парафії Архикатедрального Собору Св. Юра, то їм необхідно отримати дозвіл для вінчання у Соборі Св. Юра від отця-пароха тієї парафії, де наречений або наречена проживають (згідно з реєстрацією за місцем проживання)».

І майте на увазі, що в деяких великих і популярних храмах, зокрема у тому ж Соборі Св. Юра, одночасно з вами можуть брати шлюб ще кілька пар.

Завдання 4. Пройдіть передшлюбні науки.

Це обов'язкова складова підготовки до вінчання. Уточніть, скільки часу триває навчання в церкві, в які дні і години проводиться. До речі, під час нього дають корисні поради не тільки з церковної точки зору, а й з психологічної та практичної. Передшлюбні науки можуть виявитися дуже цікавими, оскільки до їх проведення часто залучають професійних психологів. І не відкладайте навчання на останній місяць. Адже він найінтенсивніший у підготовці до весілля!

А вам же, любі наречені, треба буде знати напам’ять:

 1. Дві Заповіді любові.
 2. Шість Правд Віри.
 3. Десять Божих Заповідей.
 4. Шість Церковних Заповідей.
 5. Сім Святих Тайн.
 6. Молитви: Отче Наш, Богородице Діво, Вірую (Символ Віри), Вірую Господи (перед Св. Причастям).

Завдання 5. Зберіть і подайте усі документи для оформлення шлюбу у церкві.

Найбільш повний перелік необхідних документів наведений, знову ж таки, в «Інформації для наречених, які мають намір прийняти Святу Тайну Подружжя в Архикатедральному Соборі Святого Юра», який і процитуємо:

1) заповнення I частини протоколу канонічно-душпастирської співбесіди зі священиком Собору Св. Юра;

2) свідоцтво про уділення Святих Тайн Хрещення та Миропомазання (копія з оригіналу або оригінал за підписом свідків хрещення (у випадку необхідності засвідчення хрещення потрібні свідоцтво про народження нареченого (-ої) і паспорт свідка);

3) довідка про вільний стан (оповіді) з парафій нареченого та нареченої (згідно з їх реєстрацією за місцем проживання);

4) довідка про прослухані передшлюбні науки (відбуваються у Соборі Св. Юра о 19-ій год.);

5) ксерокопії паспортів (1 та 2-ої сторінок - реєстрації за місцем проживання та подружнього стану);

6) заповнення II частини протоколу канонічно-душпастирської співбесіди зі священиком Собору Св. Юра (після прослуханих передшлюбних наук і наявності всіх вищезазначених документів);

7) ксерокопія документу про цивільну розписку (необхідно з собою принести до Собору у день Вінчання)». 

В інших церквах вимоги щодо документів можуть бути дещо іншими і менш суворими, але однозначно не більшими. Ми навели тут цей перелік тому, що Собор Св. Юра є одною із найвизначніших пам’яток Львова і в ньому мріють повінчатися дуже багато весільних пар.

Завдання 6. Подбайте про усе необхідне вам у день вінчання

Найперше йдеться про вінчальні предмети. Необхідний мінімум - це:

 • Обручки - символ вічності та нерозривності союзу
 • Святково прикрашені вінчальні свічки - символ полум’яної любові і чистоти стосунків
 • Рушник - символ чистоти шлюбу
 • Хустина для нареченої – символ переходу від вільного стану до життя в подружжі.

( В деяких церквах перелік потрібних для вінчання предметів може бути більшим).

А ще вам будуть потрібні:

 • Свідки - головна вимога, щоб вони були повнолітні та хрещені, бажано у тій самій конфесії, в храмі якої берете шлюб.
 • Замовлення святкового хору і дзвону, якщо ви хочете, щоб вони супроводжували вінчання. Оплачується окремо.
 • Гроші для добровільної пожертви та покриття витрат храму на звершення обряду вінчання.
 • Дозвіл священика на проведення фото- і/чи відеозйомки вінчання в храмі.

Завдання 7. Пройдіть останні передшлюбні приготування.

В Соборі Св. Юра вони такі: «У четвер (напередодні вінчання) о 17-ій год. нареченим необхідно приступити до Святої Тайни Сповіді (перед Св. Сповіддю зголоситися до канцелярії о 16-ій год.), а о 18-ій год. того ж дня у наміренні наречених служиться Божественна Літургія (мають бути присутні батьки), на якій наречені приступають до Тайни Пресвятої Євхаристії (Святого Причастя). Після цієї Літургії відбувається наука (пояснення самого обряду Святої Тайни Подружжя)».

До того ж вам, любі наречені, слід прийти до храму в день весілля чистими, що означає:

 • зранку і до початку обряду не їсти й не пити (хіба просту воду)
 • не палити з дванадцятої години ночі
 • якщо подружнє життя вже має місце, утриматися в останню ніч від шлюбних відносин
 • не сваритися одне з одним чи кимось іншим. 

Обручки вам треба буде заздалегідь віддати священнику, щоб він освятив їх покладанням на Престол.

Фініш. Насолодитись справді неземною красою вінчального обряду.

Описувати весь обряд вінчання в церкві не будемо. Має ж залишатись якась інтрига. До того ж всі його деталі ви дізнаєтесь від священика. Скажемо лише, що уся церемонія в середньому займає хвилин сорок. А після вінчання отримаєте свідоцтво про шлюб, підписане настоятелем церкви, у якій вінчалися, з прикладенням печатки церкви.

Як бачите, обряд вінчання – це справа мультизадачна. А якщо брати шлюб в церкві у день весілля, коли ще і «браму» хочеться, і гарну розписку хочеться, і визначні місця відвідати хочеться, і першу подружню фотосесію хочеться, а потім бенкет і на ньому перший весільний танець… та це ж і під час робочого дня стільки нових різних справ нараз не буває!  Як здійснити усі свої вимріяні «хочеться», не перетворивши день власного весілля на марафон, після завершення якого вже буде не до шлюбної ночі? Просто довіртеся весільному організатору або принаймні заручіться допомогою весільного координатора.

Весільна агенція «Два Серця» радо допоможе вам своїми знаннями та досвідом, узявши на себе ті справи, в яких ваша особиста присутність не обов’язкова. І ми впевнені, що наша Книга Відгуків поповниться ще одним записом, подібним до цього: «Для нас вінчання стало набагато відповідальнішою і важливішою церемонією, ніж реєстрація у РАЦСі. Це був момент неймовірного піднесення, коли наші душі справді злетіли високо-високо в безхмарне чисте небо і здавалося, що у нас виросли крила. Ми все згадуємо і згадуємо його із благоговійним трепетом та солодким завмиранням сердець...»

Iншi статтi

Читайтетакож